Esettanulmány: Cégcsoportos adatbekérés


Esettanulmány: Interaktív adatbekérés

Adatbekérés egy cégcsoport tagjaitól a  rendszeren keresztül

A következő esettanulmánnyal a Biscuit rendszer egyik legsokoldalúbb és legnépszerűbb funkciójának, vagyis az interneten keresztül történő, interaktív adatbekérésnek egy lehetséges kiviteli formáját kívánjuk bemutatni.

Esettanulmányunkban egy fiktív cégcsoport éves beszámolójához szükséges mérlegadat-bekérését modelleztük. Ehhez létrehoztunk egy a leányvállalatok mérlegadatainak bekérése alkalmas űrlapot, valamint további két lekérdező felületet, egy interaktív dashboardot és egy nyomtatható riportot is. Célunk az volt, hogy egy életszerű, web-en keresztül történő, ellenőrzött adatbekéréssel támogatott üzleti példa segítségével mutassuk be a Biscuit rendszer működését, és az abban rejlő szerteágazó felhasználási lehetőségeket.

Az említett adatbekérő „formot” a felhasználó közvetlenül az Excelben tervezheti meg úgy, hogy a bekérendő adatokat az adatbekéréskor tudja ellenőrizni, valamint az ellenőrzött adatok adatbázisban történő letároláshoz is csak kizárólag a Biscuit rendszer függvényeit kell használnia.

A Biscuit rendszer használatával az átlagos tudású felhasználók is képesek lesznek arra, hogy rövid idő alatt, különböző WEB-es adatbekérő felületeket hozzanak létre, majd azokat online űrlapként publikálva megosszák az érintett partnereikkel.

A Demo rendszer kipróbálása

Használati útmutató a Demo rendszerhez

1. Bejelentkezés/Belépés

Felhasználó: user_dlt1

Jelszó: user_dlt1

Majd kattintson a „Bejelentkezés” opcióra!

2. Cég/cégek mérlegadatainak rögzítése

  • A mérlegadatok rögzítéséhez a bal oldali menüsávban kattintson az „Adatok rögzítése” menüpontra.
  • A megjelenő Excel fájlban először a különböző céges adatokat kell megadnia, ebben a kitöltendő cellák mögötti információs panelek nyújtanak segítséget.

    1. A Cégcsoport kódjának és a rögzítendő Cég sorszámának (1 és 5 közötti szám) megadása után a rögzítendő adatok vonatkozási Évét, Verzióját és a cég nevét („Vállalat”) adhatja

    2. Az 1. pontban megadott adatok felvitelét követően megkezdődhet a mérlegadatok felvitele. Ha a rendszer a megadott fenti alapadatokhoz tartozó már korábban felvitt adatokat talál, akkor ezen adatokkal automatikusan kitölti a vonatkozó cellákat, de a korábbi rögzítések felülírása természetesen ebben az esetben is lehetséges.

Fontos, hogy ha a cégcsoport több különböző cégének adatait is rögzíteni kívánja, akkor minden befejezett változat után nyissa meg újra a rögzítő felületet!

1. ábra: Adatok rögzítése

3. Cég/cégek mérlegadatainak lekérdezése

  • A felvitt mérlegadatok lekérdezéséhez a menüsávban kattintson az „Egyedi lekérdezés” vagy az „Összesített lekérdezés” menüpontra.

    a. Egyedi lekérdezés

    2. ábra: Egyedi lekérdezés

    Az „Egyedi lekérdezés” menüpontban a cégnévvel összekapcsolt mérlegadatok, egy konkrét cégre, vagy cégcsoportra (az „*” karaktert kell választani a „Cég” cellában) vonatkozó visszakérdezésére nyílik lehetőség, a már a rögzítésnél is említett alapadatok megadása után.

    b. Összesített lekérdezés

    3. ábra: Összesített lekérdezés

    Az „Összesített lekérdezés” menüpontban a mérlegadatok cégcsoporton belüli áttekintésére nyílik lehetőség a Cégcsoport, a megfelelő Verzió és a vizsgált Év megadása után.

4. Analitika

  • Minden adatbázisból kinyert adatnál lehetőség van a kapott információ analitikus alátámasztása. Az online analitika megtekintéséhez álljon az adott adatot tartalmazó cellára a lekérdező felületeken és egy jobb klikk után válassza a „Detail (grid)” opciót. A felnyíló böngészőlapon grid formájában tekintheti meg a helyi szűrének megfelelő analitikus adatokat. (Az itt megjelenő adatokat igény esetén le is lehet menteni Excel formátumban)

    4. ábra: Analitika

5. Dashboard

  • A dashboard eléréséhez a baloldali menüsávban kattintson a „Cégcsoportos dashboard” menüpontra. A dashboard csak a megfelelő paraméterek megadása után lesz látható, ezért először adja meg a vizsgálni kívánt céget/cégeket (pl.: „CSH*”) a felső menüsávban, ezután pedig kattintson a „Dashboard” opcióra, melynek hatására megjelenik a Dashboard felülete.

    5. ábra: Cégcsoportos dashboard

6. Riport

  • A riport funkció a bal oldali menüsáv Cégcsoportos riportmenüpontja alatt érhető el. Segítségével a korábban felvitt adatok riport formátumban jelenik meg

    6. ábra: Cégcsoportos riport